Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek BASENJI
                                  
            Minulost basenjiho sahá o několik tisíc let zpátky do období staroegyptských faraónů a je obestřena rouškou tajemné romantiky.
            Když byly odkryty hroby a chrámy faraónů, byly v nich nalezeny kresby zvláštních psů chrtovitého typu, velkých a malých. Egyptologové u těch velkých usoudili, že to jsou pravděpodobně pradávní předchůdci dnešních velkých chrtů. Pro malé psíky s velkýma ušima, s vrásčitým čelem a stočeným ocasem však nenacházeli žádnou současnou obdobu a proto je ani nepojmenovali, označili je jen jako Knutu, což je označení pro velkou Cheopsovu pyramidu. Pojítko a vysvětlení se posléze našlo v neštěkavých psech basenjích, kteří kdysi dávno ze směsi psů-pariů se stali v době faraónů kulturním plemenem. Zánikem egyptské kultury pak upadli v zapomenutí a přežili jako pariové další staletí a tisíciletí ve zvláštních podmínkách afrických pralesů, až posléze byli znovu objeveni a opět vráceni mezi kulturní plemena psů. Tito psi žijí dodnes s africkými domorodci a jsou používáni k lovu, hlídání obydlí a ochraně.
            Basenji je pes přiměřené velikosti, ani velký, ani příliš malý. Neštěká, ale není němý. Ovládá celou škálu zvukových projevů od vrčení, kňučení, přes úžasné pozdravné vytí až po jakýsi výhružný štěk, pokud si to situace žádá. Je nenáročný na údržbu, naprosto postrádá typický psí pach a o svou srst pečuje podobně jako kočka. Dožívá se věku kolem 14 let a nemá zdravotní problémy. Velmi dobře se snáší s dětmi i ostatními zvířecími členy v domácnosti. Je vynikající společník, nadšený lovec i gaučový povaleč. Basenji se vyznačuje nezávislostí, inteligencí a nadprůměrnou reakční schopností. Má velkou potřebu pohybu a také smysl pro humor. Ač původem z horké Afriky, snáší dobře zimu a s chutí se prohání ve sněhu. Vrcholem spokojenosti basenjiho je, pokud může setrvávat neustále v blízkosti svého pána. Tento pes v žádném případě nepatří do kotce!
 

Chovatelé líčí jeho povahu téměř jako zamilované vyznání, jak můžete sami posoudit        následujících citátů:

 

Ø       Je citový, potřebuje lásku a porozumění, hrubostmi se jeho povaha kazí.
 
Ø       Vidět basenjiho znamená ho obdivovat, ale znát ho, znamená ho milovat.
Ø       Má vlastnosti, jimiž v člověku probouzí lásku, žádné jiné plemeno není schopno zaujmout jeho místo.
Ø       Má tajuplný smysl pro humor.
Ø       Svou lásku projevuje velice něžně, někdy až téměř legračním způsobem.
Ø       Chová se někdy až rozpustile, ale přitom tak mile, že se člověk na něj nemůže hněvat.
Ø       Je tak roztomilý, dovede si srdce majitele získat do té míry, že ho nemůže nemilovat.
Ø       Je neobyčejně čistotný, činí dojem, že mu neustále velmi záleží, aby jeho zevnějšek byl naprosto bezvadný, stále si jej upravuje a šlechtí.
Ø       S dětmi si rád hraje a je k nim velice milý.
Ø       Je jemný, bystrý, k cizím však zdrženlivý, k pánovi neobyčejně přítulný.
Ø       Má šarm, jemuž člověk velice snadno podlehne.